Как да се справим с хаоса и мръсотията?
Когато някое жилище заприлича на бунище от натрупани боклуци, миризми и тотален хаос, нещата не могат да се оставят така! Решения за почистване след синдрома на Диоген! не са проста работа – това е мисия, която изисква здрави нерви, подход и много търпение. Никой не иска да се сблъсква с нещо подобно, но когато няма избор, трябва да се действа правилно и без отлагане!
Най-добрите методи за решения за почистване след синдрома на Диоген!
- Разделяне на боклуците по видове. Първото и най-важно е да се направи правилно сортиране на всичко – това, което може да се рециклира, онова, което трябва директно да се изхвърли, и малкото неща, които може би все още имат стойност. Внимавай, защото често сред хаоса има стари храни, мухлясали предмети и дори опасни химикали.
- Грижа за здравето и безопасността. Когато говорим за толкова занемарено състояние, винаги има риск от зарази, бактерии и неприятни изненади. Маска, ръкавици и подходящи дрехи са задължителни! Ако мястото е особено тежко, помисли за дезинфекция на апартамент, защото миризмите и бактериите не изчезват просто така.
- Извозване на всичко ненужно. Голяма част от боклука не може просто да се изхвърли в контейнера пред блока – особено мебели, стари уреди и тежки предмети. В такива случаи е нужно извозване на отпадъци, за да се махне всичко наведнъж и да не се занимаваш с излишни главоболия.
- Основно почистване на всяко кътче. След като всичко ненужно е вън, идва ред на дълбокото чистене – подове, стени, тавани, мебели (ако има запазени), бани и кухни. Нищо не трябва да се оставя на случайността, защото натрупаната мръсотия може да бъде опасна за здравето.
Как да направиш почистването ефективно?
- Започни с най-замърсените места. В повечето случаи това са кухнята, банята и ъглите, където се натрупват мръсотия и вредители. Не се изненадвай, ако намериш неканени гости като хлебарки или мишки!
- Използвай силни препарати. Обикновените почистващи средства няма да свършат работа – тук трябват мощни дезинфектанти, които да убият всички бактерии и да премахнат миризмите. Ако няма резултат, по-добре потърси услуги за почистване на мазета, тавани и силно замърсени жилища, за да бъде свършено качествено.
- Проветри добре. След всичко, което се е трупало с години, въздухът вътре ще бъде тежък и застоял. Ако трябва, остави прозорците отворени с дни и използвай абсорбатори или пречистватели на въздух.
- Смени всичко, което не може да се почисти. Някои предмети просто няма смисъл да се спасяват – особено матраци, възглавници, стари дрехи и мека мебел. Ако миризмата не изчезва, значи нещата трябва да излетят навън без много мислене!
- Следи за бъдещи проблеми. Ако апартаментът отново започне да се задръства, значи е време да се помисли за превенция. Понякога хората с този синдром не осъзнават проблема си и всичко се повтаря. Ако е така, може да се наложи професионална помощ.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема почистването след синдрома на Диоген?
Времето зависи от състоянието на жилището – може да отнеме няколко дни, ако боклуците са много, или цяла седмица, ако има нужда от основен ремонт.
Опасно ли е да се влиза в такова жилище?
Да, особено ако има мухъл, насекоми, гризачи или опасни отпадъци. Винаги използвай защитни средства и вентилирай добре преди да започнеш.
Как да се отърва от миризмите след почистването?
Проветрявай, използвай озонатори, ароматизатори и силни дезинфектанти. Ако миризмата не се маха, може да има нужда от дезинфекция след Диоген.
Може ли всичко да се почисти, или трябва да се изхвърлят мебели и вещи?
Ако мебелите са силно замърсени или пропити с миризма, по-добре да се изнесат. Няма смисъл да се мъчат, ако вече не стават за употреба. Затова има фирми, които предлагат извозване на мебели и покъщнина и дори къртене на различни материали.
Как да предотвратя повторното натрупване на боклуци?
Ако живеещият в жилището има този навик, може да се наложи наблюдение, помощ от специалисти или редовно почистване на отпадъци от апартамент.
