А как се оправяш, ако всичко е затрупано и не знаеш откъде да започнеш?
Силно замърсените домове вече не са проблем, стига да имаш ясен план и стабилна доза търпение. Повярвай, и най-големият хаос може да се оправи, стига да не се отказваш на първия чувал боклук. Ако се чудиш дали има шанс това място да заприлича пак на жилище – да, има! Просто трябва да се хванеш здраво и да действаш стъпка по стъпка. Никой няма да ти ръкопляска, но усещането след това си струва. И да, ще има миризми, ще има прах, но ще има и резултат.
Реалният проблем зад мръсотията – защо силно замърсените домове вече не са проблем, ако се действа правилно
Истината е, че много хора оставят нещата да се натрупват, докато не стане почти невъзможно да се разминеш от стаята до кухнята. Хич не е рядкост – всеки има моменти, в които просто му писва да чисти. Но когато започне да се усеща тежка миризма и вече няма къде да стъпиш, трябва да се действа. Затова силно замърсените домове вече не са проблем – има начини и техники, които работят. И тук не говорим за „абе, ще избърша праха и съм готов“, а за сериозно разчистване. Ако си попадал на случаи тип почистване на силно замърсено жилище, знаеш за какво иде реч – тежки отпадъци, стари храни, изпражнения от животни, мухъл по стените. Да, звучи гадно, но е поправимо.
Съвети, с които силно замърсените домове вече не са проблем дори и да изглеждат ужасно
- Раздели терена на зони. Не се втурвай да почистваш всичко наведнъж, ще се изнервиш още в началото. Започни от най-натрупаното, примерно входа или кухнята, и минавай зона по зона. Така ще усещаш, че има напредък, и няма да загубиш мотивация още на втория час.
- Използвай здрави чували и ръкавици. Забрави за тънките пликове от магазина – ще се скъсат на третата чиния. Трябват ти здрави чували, поне 120 литра, и яки ръкавици, защото никой не иска да пипа мухлясал хляб с голи ръце. Ако има тежки неща, пробвай с кофа и количка за по-лесно местене.
- Проветрявай редовно. Докато разчистваш, отваряй прозорци и врати колкото можеш. Миризмата на влага, мухъл или гнило си тръгва трудно, така че не чакай да свършиш, а действай още докато разчистването тече. Добави и нещо ароматно за освежаване, ако си ок с миризми.
- Изчисти, дезинфекцирай, после пак. След като махнеш боклука, задължително минаваш с препарати. И не става само с вода и парцал – говорим за нещо тип дезинфекция на апартамент, което хем маха микробите, хем неутрализира миризми. Ако се налага, минеш няколко пъти, особено в ъглите.
- Извикай хамали, ако положението е критично. Когато имаш 30 чувала боклук и три гардероба за изхвърляне, става тегаво. В такива моменти много помага нещо като хамали за почистване и извозване, особено ако няма къде да мъкнеш тежките неща сам.
Най-често задаваните въпроси
Как да разбера дали мястото е твърде замърсено за обикновено чистене?
Ако има мършава миризма, мазни петна навсякъде, мухъл, наслагвания по плочките, струпани торби с боклук и няма как да минеш от едната стая до другата без да прескачаш – значи става дума за сериозно замърсяване. Това не е нещо, което се оправя с мокра кърпичка и ароматизатор.
Колко време отнема да се разчисти цял апартамент?
Зависи колко е зле. Ако е лека ситуация – ден-два. Ако има отпадъци, мебели, органични замърсявания, плесен и тежка влага – може да отнеме седмица. Особено ако няма помощ и всичко пада на гърба на един човек.
Какво да правя с мебелите, ако са прогизнали или мухлясали?
Хвърляш ги. Няма какво да спасяваш мебели, които са мухлясали или издават миризма на гнило. Ако искаш да ги махнеш бързо, търси вариант за извозване на стари мебели, защото не вървят с кофата на улицата. Пък и тежат, а съсипан диван сам не се мъкне.
Нужно ли е специално почистване след животни?
Да. Особено ако е пълно с фекалии, урина или паднала козина. В такива случаи е добре да се мисли за почистване след котки или кучета, защото не става само с моп. Нужно е и дезинфекция, иначе рискуваш инфекции и миризми, които не минават.
Как да се справя с плесента по стените и таваните?
Първо премахваш всичко от зоната, после минаваш с препарат против мухъл. Ако не помогне, викаш някой да изчегърта и пръсне отново. В краен случай – пребоядисваш. Но задължително трябва проветрение, иначе пак ще избие.
